ODCISK – bolesny problem
odciski, salon kosmetyczny Opole

Odcisk jest to zgrubienie w obrębie skóry stóp, które przyjmuje formę ograniczonej twardej i suchej zmiany. Kolor odcisku przybiera różne odcienie żółci, czasami jest identyczny jak otaczająca go skóra, może mieć obszary zabarwione na czerwono, purpurowo lub czarno. Może występować na różnych częściach stopy, często są to wyniosłości kostne czy stawowe. Odcisk może spowodować uszkodzenie skóry i tkanek podskórnych. Nadmierne obciążenia mechaniczne związane z tarciem, uciskiem, napięciem powodują zaburzenia rogowacenia co prowadzi do powstawania bolesnych odcisków. Odcisk swoim kształtem przypomina odwrócony stożek, który jest wciśnięty w głąb skóry. Bolesne odciski wpływają na nasz sposób chodzenia co może być przyczyną występowania różnego rodzaju przeciążeń w obrębie ciała.

W przebiegu chorób np. cukrzycy obecność odcisków może prowadzić do wystąpienia owrzodzenia. Odciski na naszych stopach mogą funkcjonować przez wiele lat w zależności od wieku, trybu życia, zachorowalności, szybciej występują u kobiet niż mężczyzn, rzadko u dzieci poniżej 16 roku życia.

Przyczyny powstawania odcisków mogą być związane deformacjami ortopedycznymi, dysfunkcją stawów, zmianami w aparacie więzadłowym czy mięśniowym, chorobami zwyrodnieniowo-zapalnymi stawów, zaburzeniami krążenia obwodowego, neuropatiami, niewłaściwym doborem obuwia, nieodpowiednią pielęgnacją stóp (nadmierne usuwanie zrogowaceń). Aby zostały zachowane prawidłowe funkcje naszych stóp rozwijające się na przełomie naszego życia odciski wymagają stałej kontroli i starannej pielęgnacji w profesjonalnych gabinetach pielęgnacji stóp. W profilaktyce powstawania oraz niwelowania odcisków ważną rolę odgrywa zminimalizowanie lub wyeliminowanie ucisku czy tarcia poprzez zmianę obuwia, zastosowanie kortezy czy wkładki.

W gabinetach specjalistycznej pielęgnacji stóp za pomocą narzędzi rotacyjnych zostaje usunięty twardy naskórek, który buduje odcisk. Często zabieg należy powtórzyć w odpowiednich odstępach czasowych z zastosowaniem pielęgnacji domowej.. Specjalista w zależności od przypadku w gabinecie dobiera odpowiednie kosmetyki: zmiękczające, nawilżające, natłuszczające oraz materiały odciążające miejsce po usuniętym odcisku (ortezy). W wielu przypadkach, a zwłaszcza przy odciskach długotrwałych i nawracających powinna być prowadzona odpowiedni gimnastyka, fizjoterapia czy rehabilitacja.

Możemy się spotkać z następującymi rodzajami odcisków:

Odciski twarde występują najczęściej w obrębie śródstopia i przodostopia na części podeszwowej stopy, w obrębie wyniosłości kostnych, posiadają ciemnożółty kolor, twardy trzpień, który penetruje wgłąb skóry, czasami pokryty jest modzelem, można pomylić je z brodawką wirusową lub z ciałem obcym znajdującym się w obrębie skóry.

Odciski miękkie (międzypalcowe) przypominają białawe zmacerowane masy naskórka znajdujące się w przestrzeniach międzypalcowych, można je pomylić z grzybicą stóp.

Odciski mnogie występują w miejscach, które są najbardziej obciążane, mogą występować pojedynczo na różnych częściach podeszwowej strony stopy lub w formie skupisk małych odcisków.

Odciski włókniste występują na obszarach stopy, które są poddawane dużemu obciążeniu, jest to zazwyczaj długotrwały odcisk mocno przywiązany do tkanek, można go pomylić z blizną.

Odciski naczyniowe i neuronaczyniowe, długotrwałe, występują na obszarze mocno obciążanym, posiadają wyraźnie wplecione elementy naczyniowe (kapilary) w tkanki skóry, bardzo bolesne przy bezpośrednim nacisku, można pomylić je z blizną lub brodawką wirusową.

Procedury postępowania z odciskami:

W gabinecie pielęgnacji stóp: dezynfekcja przy pomocy logionu Gehwol, zastosowanie punktowo alkaicznego żelu na ok. 5 minut i usunięcie nadmiaru preparatu, usunięcie odcisku frezem  z jednorazowym kapturkiem i frezem próżniowym, ponowna dezynfekcja, założenie opatrunku z maścią typu Schrunden, zastosowanie materiału odciążającego np. orteza z żelu polimerowego.

Pielęgnacja domowa: noszenie produktu odciążającego np. orteza, stosowanie fluidu zmiękczającego odcisk Gehwol, regularne odwiedzanie gabinetu pielęgnacji stóp.

= Zdrowe Nogi nr 31

PROFESJONALNA PIELĘGNACJA STÓP w Gabinecie ZDROWA SKÓRA

Sprawdź naszą ofertę – PEDICURE – Specjalistyczna pielęgnacja stóp