CELLULIT a dieta
cellulit a dieta, salon kosmetyczny Opole

Zbliża się lato, czas w którym częściej pokazujemy nogi, uda i razem z nimi odkrywamy swój wstydliwy problem – cellulit. Jest to bardzo częsta przypadłość, bo dotyka około 70% kobiet i niestety pojawia się w coraz młodszym wieku. Jako nowoczesna, świadoma swojego ciała kobieta, zrobisz wszystko, żeby się go pozbyć!

CZYM WŁAŚCIWIE JEST CELLULIT?

Jest to nic innego, jak nierównomierne rozłożenie grudek tkanki tłuszczowej, wody i toksycznych produktów przemiany materii. Jego pojawienie się wcale nie jest bezpośrednio uwarunkowane wiekiem czy masą ciała, chociaż niewątpliwie do jego powstawania przyczyniają się: zaburzenia hormonalne i lipo skleroza, a także niezdrowy i niehigieniczny styl życia (nadużywanie alkoholu, kawy, papierosów, stres, zmęczenie, nieprawidłowa dieta).

WYRÓŻNIAMY GŁÓWNIE DWA TYPY CELLULITU:

– wodny (twardy) i tłuszczowy (miękki). Rodzaj zależy od podłoża, na którym zmiana się formuje. Postać twardego cellulitu wodnego, to tkanka zbita i ściśle przylegająca do mięśni, nie zmienia się wraz ze zmianą pozycji ciała (częsty u sportsmenek i nastolatek). Cellilit miękki natomiast jest wyraźnie luźny, nie przylega ściśle do mięśni i zajmuje rozległe powierzchnie (częsty u kobiet, które zaprzestały aktywności fizycznej). Cellulit ujawnia się również podczas gwałtownych spadków wagi przy nieprawidłowo prowadzonym odchudzaniu.

Cellulit to nie tylko problem estetyczny, w bardziej zaawansowanym stadium może sprawiać ból. W pierwszej fazie cellulit jest praktycznie niewidoczny, ponieważ zmiany zachodzą głęboko na poziomie skóry właściwej.

GDZIE NAJCZĘŚCIEJ LOKALIZUJĄ SIĘ ZMIANY CELLULITOWE?

Miejsca, w których głównie lokalizuje się cellulit, to: biodra, brzuch, pośladki, uda, plecy w okolicy łopatek, część przyśrodkowa kolan, okolica stawów skokowych i ramiona.

JAK MOŻESZ WALCZYĆ Z CELLULITEM?

Obok zabiegów kosmetologii profesjonalnej m.in. mezoterapii mikroigłowej oferowanej w Gabinecie Zdrowa Skóra, masaży i aktywności fizycznej do walki z cellulitem staje właściwa dieta. Błędy żywieniowe, które przyczyniają się do rozwoju cellulitu, to przede wszystkim nadmierne spożycie cukrów prostych (cukier, słodycze, białe pieczywo), tłuszczów nasyconych (tłuste produkty pochodzenia zwierzęcego), produktów wysokoprzetworzonych, żywności typu fast – food, a także picie mocnej kawy, herbaty, alkoholu i nadużywania soli. Przyczyniają się one nie tylko do gromadzenia nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale również dostarczają duże ilości związków chemicznych i toksyn, które są kumulowane w organizmie. Powodują również zatrzymywania wody przez ciało.

JAKIE ZMIANY POWINNAŚ WPROWADZIĆ W CODZIENNYM ŻYWIENIU?

Przede wszystkim zwiększyć spożycie wody, do minimum 1,5 l  dziennie. Powinna to być mineralna woda niegazowana. Spowoduje ona wypłukiwanie toksyn z organizmu i poprawi funkcje układu krążenia. Korzystne jest również picie herbat: zielonej, czerwonej, białej oraz naparów ziołowych (z rumianku, szałwii), one również powodują detoksykację organizmu. Natomiast świeżo wyciskany sok pomarańczowy oraz dodatek soku z cytryny zwiększy sprężystość naczyń krwionośnych.

Jeśli obserwujesz u siebie obrzęki, powinnaś włączyć do swojego codziennego menu warzywa i owoce będące bogatym źródłem potasu (pomidory, pietruszka, soja, soczewica, botwinka, ziemniaki) oraz produkty, które działają moczopędnie: pietruszkę, seler, ogórki, arbuzy, melony i truskawki. Z cellulitem walczy również witamina C, która poprawia jędrność skóry, ponieważ wchodzi w skład kolagenu. Duże jej ilości zawarte są w: papryce, porzeczkach i cytrusach.

Nie zapominaj, że twoja dieta powinna dostarczać duże ilości błonnika pokarmowego: zapobiega on zaparciom i wiąże nadmiar tłuszczu i toksyn w organizmie.  Jedz dużo surowych warzyw i owoców, wybieraj pełnoziarniste pieczywo, kasze, brązowy ryż i razowe makarony.

Tłuszcze nienasycone poprawiają metabolizm tkanek, zapobiegają odkładaniu się tkanki tłuszczowej, a także przyspieszają jej spalanie. Znajdują się one w rybach, orzechach, olejach roślinnych (olej z pestek winogron, oliwa, lniany czy rzepakowy).

=mgr Monika Frank – dietetyk. Mój Dietetyk

SKUTECZNY zabieg MEZOTERAPII MIKROIGŁOWEJ oferowanej w Gabinecie ZDROWA SKÓRA.

więcej: O ZABIEGU

zobacz: CENNIK